Κρίσταλ Πάλας - Γουέστ Χαμ 2-3: Γλίτωσε το... σοκ και διατηρήθηκε σε τροχιά τετράδας (vid)

Μπορεί να έκανε τα εύκολα – δύσκολα απέναντι στην Κρίσταλ Πάλας και να φλέρταρε με… αυτοχειρία, όμως τελικά η Γουέστ Χαμ επικράτησε με το αγχωτικό 3-2 και παρέμεινε στο -1 από την τετράδα.

Χρειάστηκαν 490 αγώνες για να το πετύχει. Στο Λονδίνο όμως αυτή η Γουέστ Χαμ ήταν ονειρική. Παίρνοντας προβάδισμα 3-0 στο ημίχρονο για πρώτη φορά επί εποχής Πρέμιερ Λιγκ, οι Hammers είχαν βάλει πλώρη για ένα άνετο δειλινό απέναντι στην Κρίσταλ Πάλας. Και παρά το γεγονός πως χαλάρωσαν υπερβολικά το δεύτερο μέρος και είδαν τους Αετούς να απέχουν εκατοστά από την ισοφάριση (!) στο φινάλε, οι φιλοξενούμενοι πήραν σπουδαίο διπλό και διατηρήθηκαν σε τροχιά τετράδας.

Τον χορό των γκολ άνοιξε μόλις στο 22΄ο Αντόνιο με τον Λαντσίνι να διπλασιάζει εν ριπή οφθαλμού τα τέρματα των Σφυριών (25΄). Στο 45+5΄μάλιστα ο Αργεντινός έμελλε να χαρίσει ιστορικό προβάδισμα στην ομάδα του, αφού ήταν εύστοχος από το σημείο του πέναλτι και για μια στιγμή έδειχνε να σφραγίζει το τρίποντο.

Ακόμα όμως τίποτα δεν είχε κριθεί. Η Κρίσταλ Πάλας ανασυγκροτήθηκε στην ανάπαυλα και όταν μείωσε με τον Έντουαρντ στο 83΄άρχισε να πιστεύει στην ανατροπή! Κι αν η Γουέστ Χαμ δε ήθελε ακόμα να αγχωθεί, στο 90΄είχε κάθε λόγο να το κάνει όταν ο Ολισέ σκόραρε με απευθείας εκτέλεση φάουλ και μετέτρεψε σε θρίλερ τα τελευταία λεπτά.

Θρίλερ που θα μπορούσε να στοιχειώσει για καιρό την Γουέστ Χαμ, όμως στην τελευταία φάση του αγώνα το γυριστό του Ματέτα πέρασε δίπλα εκατοστά δίπλα από την εστία, σηματοδοτώντας ουσιαστικά το αγχωτικό τρίποντο για τους Hammers στο Λονδρέζικο ντέρμπι.