Ρεάλ Μαδρίτης: «Βασίλισσα» στο clasico και φουλ για πρώτη κούπα - Δείτε τα highlights (video) - Newsbomb

Η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε 3-2 την Μπαρτσελόνα στην παράταση του πρώτου ημιτελικού και πήρε το εισιτήριο για τον τελικό του Supercopa, το οποίο διεξάγεται στη Σαουδική Αραβία.

Αυτή ήταν η 100η νίκη σε «clasico» για τους Μαδριλένους, οι οποίοι θα έχουν την ευκαιρία να διεκδικήσουν το 12ο τρόπαιο της ιστορίας τους στον τελικό της Κυριακής (16/01). Εκεί, θα αντιμετωπίσουν τον νικητή του δεύτερου ημιτελικού ανάμεσα στην Μπιλμπάο και την Ατλέτικο Μαδρίτης, ο οποίος θα διεξαχθεί την Πέμπτη (13/1).

Η Μπαρτσελόνα είναι η ομάδα με τους περισσότερους τίτλους (βλ. 13) στη διοργάνωση, αλλά η Ρεάλ «τρέχει» ένα αήττητο σερί έξι αγώνων. Μάλιστα, επικράτησε για πέμπτη φορά στον συγκεκριμένο αριθμό αγώνων. Επίσης, ο Κάρλο Αντσελότι θα έχει την ευκαιρία να κατακτήσει και το ισπανικό Super Cup, έχοντας ήδη στην κατοχή του το γερμανικό, το αγγλικό και το ιταλικό.

Ο Βινίσιους στο 25′ έβαλε μπροστά τη «Βασίλισσα», ο Λουκ Ντε Γιονγκ έκανε το 1-1 στο 41′, αλλά και πάλι η Ρεάλ πήρε το προβάδισμα με τον Καρίμ Μπενζεμά στο 72′. Το 2-2 ήρθε από τον Φάτι στο 83′, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στην παράταση, εκεί όπου ο Βαλβέρδε (είχε περάσει ως αλλαγή στο 82′) στο 98ο λεπτό πέτυχε το νικητήριο τέρμα.