Μονακό - Ρεάλ 84-90: Η «Βασίλισσα» δεν χάνει με τίποτα (vid)

Η Ρεάλ Μαδρίτης δοκιμάστηκε απέναντι στην μαχητικότατη Μονακό και ακόμη και αν χρειάστηκε δύο παρατάσεις για να πάρει το ροζ φύλλο με 84-90 απέδειξε πως δεν μπορεί να χάσει αυτή την περίοδο. Πέτυχε την 7η συνεχόμενη νίκη της και παρέμεινε πρώτη με ρεκόρ 18-3.

Ο αγώνας

Οι φιλοξενούμενοι φάνηκαν να ξεκινούν δυναμικά το ματς με 5-0 από Ταβάρες και Τέιλορ, ωστόσο η Μονακό είχε άμεσες απαντήσεις και με σερί 9-0 με κύριο εκφραστή τον Μοτιεγιούνας φάνηκε να αλλάζει την ισορροπία. Στο 1’33’’ πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου ο Αμπάλντε έγραψε το 14-14, ενώ αυτό ολοκληρώθηκε στο 18-16 υπέρ των γηπεδούχων, με την Ρεάλ να έχει 6 λάθη.

Οι παίκτες του Ομπράντοβιτς προσπάθησαν να διατηρηθούν σε απόσταση στις αρχές της δεύτερης περιόδου, κάτι που κατάφεραν μέχρι και το 25-19 με τους Ντιαλό και Μπέικον. Ωστόσο η ενεργοποίηση του Γιουλ έφερε την Ρεάλ στο 27-24, αλλά και στο 28-29 στο 17ο λεπτό με τον ηγέτη των Μαδριλένων να έχει 7 πόντους. Στον χρόνο που απέμενε για το ημίχρονο το σκορ είχε εναλλαγές, ενώ οι παίκτες του Λάσο πήγαν προηγούμενοι στα αποδυτήρια με 34-35 μετά από αδιανόητη πάσα του Ρούντι και καλάθι του Τόμπκινς.

Με την επιστροφή στο παρκέ για το δεύτερο μέρος, η Ρεάλ μέσα σε 4 λεπτά ανέβασε τη διαφορά στους 6 (40-46) με 8 συνεχόμενους πόντους του Γιαμπουσέλε και 2/2 τρίποντα. Το +8 που διαμόρφωσε ο Αμπάλντε, μειώθηκε κατά το ήμισυ μετά από… τετράποντο του Μαικ Τζέιμς (45-49) 4’26’’ πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Η μαχητικότητα της Μονακό και τα 2 σερί τρίποντα του Άντζουσιτς έκαναν το 53-56, ενώ οι βολές του ίδιου την έφεραν σε απόσταση… αναπνοής (55-56).

Οι Γάλλοι στο 6’58” πήραν… αέρα 3 πόντων από τις προσπάθειες του Ντιαλό και του πολύ δραστήριου Άντζουσιτς (61-58) με την Ρεάλ να αρνείται να απομακρυνθεί η αντίπαλος (61-60), Ωστόσο, ο Μπέικον ήταν κυριαρχικός και έφτασε τη διαφορά στο +6 (66-60) για την Μονακό στα δυόμιση λεπτά πριν τη λήξη, με τον Γιαμπουσέλε να ανεβάζει ξανά την ένταση (66-63) ένα λεπτό αργότερα και τον Ρούντι να ισοφαρίζει (66-66).

Στο έξτρα πεντάλεπτο η Ρεάλ πήρε σκορ από τον συνήθη ύποπτο Γιαμπουσέλε για το 67-70, αλλά οι Τόμας και Ντιαλό έβαλαν ξανά μπροστά τους γηπεδούχους (71-70) με τον τελευταίο να κάνει το +5 (75-70). Η «Βασίλισσα» κατάφερε να ισοφαρίσει με τους δύο ψηλούς της (75-75) στα 15 δεύτερα και το ματς να οδηγείται σε δεύτερη παράταση.

Ακόμη και εκεί οι ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι (80-80), μέχρι ο Ντεκ και ο Τέιλορ να στείλουν την Ρέαλ στο +5 (80-85) και το τελικό σκορ να τους δίνει τη νίκη- απόδραση με 84-90.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 34-35, 57-56, 66-66, 75-75 (1η παρ.), 84-90(2η παρ.)